7 aprilie – Ziua internațională de reflecție asupra genocidului din Rwanda (ONU)
foto preluat de pe www.facebook.com/unitednations
articol preluat de pe agerpres.ro
7 aprilie – Ziua internațională de reflecție asupra genocidului din Rwanda (ONU)
Ziua internațională de reflecție asupra genocidului din Rwanda (1994) este marcată la 7 aprilie.
La data de 23 decembrie 2003, Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite a adoptat Rezoluția (A/RES /58/234) prin care decreta data de 7 aprilie, la care a început, în 1994, genocidul din Rwanda, drept zi internațională de reflecție asupra genocidului din Rwanda, potrivit www.un.org.
La 23 decembrie 2005, Adunarea Generală a ONU a adoptat un program de informare pe această temă coordonat de Departamentul ONU pentru Informare Publică, în vederea mobilizării societății civile pentru comemorarea victimelor genocidului din Rwanda și pentru a preveni astfel de acte.
La 6 aprilie 1994, pe aeroportul din capitala ruandeză Kigali s-a prăbușit un avion ce-i avea la bord pe președintele Rwandei, Juvenal Habyarimana, și pe omologul său din Burundi.
Toți pasagerii avionului au murit.
Prăbușirea avionului a devenit semnalul declanșării de către populația majoritară hutu a unui adevărat genocid împotriva populației minoritare tutsi.
Acestuia i-au căzut victime până la finele lunii aprilie 1994, peste 200.000 de oameni, în lunile aprilie-iulie 1994, trei sferturi din populația tutsi a țării fiind masacrată de conaționalii hutu, potrivit volumului ”Enciclopedia Statelor Lumii” (2005).
cititi mai mult pe agerpres.ro; www.un.org
cititi si Genocidul din Rwanda (1994)