(video) Chişinău: Peste 20 de mii de oameni au cerut integrarea europeană a Moldovei şi unirea cu România

foto preluat de pe facebook.com/tineriiMD

foto preluat de pe facebook.com/tineriiMD
articol preluat de pe stiri.tvr.ro

Miting unionist fără precedent la Chişinău. Mii de oameni de toate vârstele au ieşit în centrul Capitalei, au fluturat tricolorul şi au cerut unirea cu România. Dezamăgiţi de evenimentele politice din ţară, oamenii spun că doar prin unire Moldova va ajunge în Uniunea Europeană şi va scăpa de corupţie şi sărăcie.

ACTUALIZARE 18.10 Imaginile surprinse în Piaţa Marii Adunări Naţionale sunt impresionante. “NATO save us”, “O lege, o ţară, un popor”, “Onoare, Demnitate şi Patrie”, “Ţară-Mamă salvează-ne” sunt câteva dintre sloganurile manifestanţilor.

În jur de 25 de mii de oameni s-au adunat, potrivit organizatorilor, la mitingul de la Chişinău, din Piaţa Marii Adunări Naţionale, transmite reporterul TVR Moldova, Irina Bejenaru.

Protestatarii au militat pentru unirea cu România şi pentru integrarea europeană a Republicii Moldova. Evenimentul a fost organizat la iniţiativa unor organizaţii civice.

Participanţii la miting au amenințat că, dacă până duminică seară autorităţile nu vor anula interdicţia pentru românul George Simion, la ora 18.00 vor fi la frontiera cu România, vama Leușeni, unde vor protesta.

(w500) 2. Miting

(w500) 3. Miting

(w500) 4. Miting

(w500) 5. Miting

(w500) 6. Miting

(w500) 7. Miting

(w500) 8. Miting

(w500) 9. Miting

(w500) 10. Miting

(w500) 11. Miting

(w500) 12. Miting

(w500) 13. Miting

(w500) 14. Miting

(w500) 15. Miting

(w500) 16. Miting

(w500) 17. Miting

(w500) 18. Miting

(w500) 19. Miting

(w500) 20. Miting

(w500) 21. Miting

(w500) 22. Miting

(w500) 23. Miting

ACTUALIZARE 17.15 Potrivit unui nou bilanţ al organizatorilor, la manifestație s-au adunat în jur de 25 de mii de oameni, transmite corespondentul TVR Moldova, Irina Bejenaru. Poliţia susţine că numărul e mai mic.

Marşul se va încheia cu semnarea unui Pact de Unire, Pact pentru Europa.

Acest pact este generat de creşterea interesului faţă de viitorul comun al românilor de pe ambele maluri ale Prutului, pentru care au militat zeci de mii de persoane pe parcursul anilor 2009-2015, atât în Republica Moldova şi în România, cât şi în diaspora, subliniază organizatorii.

Pe 5 iulie va fi organizată Marea Adunare Naţională.

ACTUALIZARE 17.00 În Piaţa Marii Adunări Naționale de la Chișinău se scandează “Unire!”.

(w620) Piaţa Mar

ACTUALIZARE 15.40 Potrivit organizatorilor, peste 20 de mii de persoane s-au adunat la Marşul Unirii.

articol preluat de pe http://stiri.tvr.ro/


 

Mitingul unionist din Chişinău – Zeci de mii de oameni cer Unirea
articol – LIVIU G. STAN – infoprut.ro

În ciuda încercării autorităților de a stopa desfășurarea Marșulului organizat de Plaftorma Unionistă Acțiunea 2012 şi Tinerii Moldovei sub genericul „Aducem Dreptatea prin Unire”, în Piația Marii Adunări Naționale din Chişinău s-au adunat până la această oră peste 20.000 de oameni.

Sursă foto: Timpul.md

Manifestanții scandează lozinci unioniste, cer unirea Republicii Moldova cu România şi protestează împotriva corupţiei.

Marșul este autorizat de către Primăria Chișinăului și va dura trei ore.

Manifestanții se vor deplasa prin fața Parlamentului și a ambasadelor Federației Ruse, Germaniei și României.

articol preluat de pe http://infoprut.ro/

Chisinau 16 mai 2015 - foto preluat de pe facebook.com/inconstantin

Chisinau 16 mai 2015 – foto preluat de pe facebook.com/inconstantin

Manifestația de la Chișinău din 16 mai 2015 care a adunat peste 20.000 de oameni în stradă pentru Unire.

Posted by Basarabia Pământ Românesc on 16 Mai 2015

Miting la Chişinău. Manifestanţii vor integrarea europeană a Moldovei şi unirea cu România
articol preluat de pe stiri.tvr.ro

Miting la Chişinău, în Piata Marii Adunări Naţionale, la iniţiativa unor organizaţii civice. Protestatarii militează pentru unirea cu România şi pentru integrarea europeană a Republicii Moldova. – See more at: http://stiri.tvr.ro/miting-la-chisinau–manifestantii-vor-integrarea-europeana-a-moldovei-si-unirea-cu-romania_60473_video.html#view

ACTUALIZARE 15.40 Potrivit organizatorilor, peste 25 de mii de persoane s-au adunat la Marşul Unirii.

“Nu uitați: SUNTEM MULȚI, SUNTEM UNIȚI, SUNTEM PUTERNICI”, a notat pe pagina sa de Facebook George Simion, liderul platformei unioniste Acţiunea 2012, care a primit interdicţie pentru 5 ani de zile în Republica Moldova.

(w380) Postare pe

ACTUALIZARE 14.04 În Piaţa Marii Adunări Naţionale sunt câteva sute de persoane înarmate cu tricolor, care vor porni într-un marş de protest. Aici sunt aşteptaţi în jur de 20.000 de oameni, asta dacă vor ajunge şi cei din alte regiuni ale ţării. Organizatorii spun că deţin informaţii că poliţia ar încerca să pună piedici autocarelor care au pornit spre Chişinău, a transmis corespondentul TVR Moldova, Irina Bejenaru.

Prezenţi sunt cei de la Platforma Unionistă “Acţiunea 2012″, mişcarea civică “Tinerii Moldovei” şi alte organizaţi obşteşti. Ei cer unirea cu România ca o soluţie a problemelor sociale din Moldova. Pentru că în ultimele manifestaţii de protest oamenii şi-au exprimat nemulţumirea faţă de corupţia şi sărăcia din ţară, organizatorii spun că unirea cu România ar pune capăt acestor probleme.

Vor merge în marş de protest spre sediile mai multor misiuni diplomatice de la Chişinău, inclusiv la Ambasada Rusiei, şi vor cere ca Republica Moldova să accelereze integrarea în UE, prin unirea cu România. Marchează astfel şi împlinirea a 203 de ani de la prima rupere a Moldovei, prin pacea ruso-turcă.

Totodată, protestatarii îşi exprimă nemulţumirea faţă de decizia de expulzare a românului George Simion, lider al Platformei Unioniste “Acţiunea 2012″. Aceştia spun că dacă până mâine interdicţia nu va fi anulată vor merghe cu proteste până la graniţă, a mai precizat corespondentul TVR Moldova.

articol preluat de pe http://stiri.tvr.ro/

Marșul organizat de Plaftorma Unionistă Acțiunea 2012 cu genericul „Aducem Dreptatea prin Unire”