Articole

Ponta: Sunt pentru exploatarea gazelor de şist cu respectarea standardelor de mediu!

Premierul Victor Ponta a declarat, vineri, că este pentru exploatarea gazelor de şist cu respectarea standardelor de mediu, adăugând însă că mai întâi trebuie aflat dacă România dispune sau nu de astfel de resurse neconvenţionale.

‘Sunt în primul rând pentru explorare (n.r. – în ce priveşte gazele de şist), nu ştiu dacă avem sau nu, s-ar putea să avem surprize din acest punct de vedere şi, în momentul în care vom avea această certitudine, nu mai repede de câţiva ani, sunt pentru exploatarea lor cu respectarea acelor standarde de mediu care au avut succes în America şi în alte ţări’, a spus Ponta la Adevărul Live.

El a adăugat că proiectul Roşia Montană nu se va putea face într-o perioadă scurtă sau medie de timp, 5-10 ani, pentru că nu poate fi făcut un proiect economic de asemenea anvergură împotriva opiniei publice şi, potrivit lui, este clar că opinia publică, după multe dezbateri, a adoptat o anumită opţiune.

Premierul a menţionat că o altă discuţie despre o nouă lege a redevenţelor va fi reluată în 2015, când expiră moratoriul legat de redevenţele de la petrol.

‘Avem o expertiză de la FMI şi Banca Mondială în aşa fel încât sistemul pe care îl adoptăm în 2015 să aibă două componente: pe de o parte, să avem cât mai multe resurse bugetare; pe de altă parte însă, să rămânem atractivi, pentru că noi putem să punem mâine redevenţe 90%, dar vom lua 90% din nimic. Toţi cei care vor să investească în România mi-au spus că există o limită peste care nu mai vor să investească. Dar vor fi crescute redevenţele cu siguranţă’, a precizat premierul.

Victor Ponta a arătat că, geopolitic vorbind, este foarte important ca România să nu depindă peste câţiva ani de ‘toanele celor care închid robinetul la Gazprom’. (agerpres/FOTO cotidianul.ro)

articol preluat de pe http://radioiasi.ro/

Greșelile uriașe făcute de Leancă la lansarea lui Ponta în campanie

L-am văzut ieri pe Iurie Leancă la lansarea somptuoasă a lui Ponta în cursa pentru prezidențiale și pot să spun că dacă până în acel moment îl credeam pe premierul nostru măcar un diplomat acceptabil, atunci și această percepție a dispărut după discursul său de pe Arena Națională.

Pentru cei care încă nu știu ce a spus ieri Leancă la București, voi face un rezumat pe scurt. S-a afișat lângă Ponta la lansarea acestuia în campanie, a susținut un discurs pătimaș, cel mai pătimaș din câte am auzit eu vreodată la el. A spus că îl susține pe Ponta în cursa pentru prezidențiale. Și a vorbit în calitate de premier, ba chiar și în numele întregii Republici Moldova.

Leancă a gafat. Și a făcut-o într-un mod în care doar un șef de guvern de la Chișinău ar putea-o face.

Gafa politică

În primul rând Leancă a gafat din punct de vedere politic. Eu din ce știam, PLDM este o formațiune care face parte din Partidul Popular European. PSD, al cărui președinte e Ponta, face parte din rândurile socialiștilor europeni, adică cei mai mari adversari politici ai popularilor.

Ba mai mult de atât, acum câteva zile, Plahotniuc și Lupu au fost la București și-au semnat nu știu ce protocol de colaborare în vederea alegerilor prezidențiale și parlamentare de pe ambele maluri ale Prutului. Ultima dată, știam că Leancă e prim-vicepreședinte PLDM. Cel puțin pe hârtie.

În general, în politica europeană, adică unde tindem și noi să ajungem, aceste lucruri contează. Cei din familiile politice europene se susțin, mai ales în alegeri.

PDL-ul și PNL-ul, care au un candidat comun la prezidențiale, pe Klaus Iohannis, fac și ele parte din rândurile popularilor europeni. Ba mai mult chiar, PDL și PLDM aveau relații extrem de apropiate. La alegerile europarlamentare, PLDM-ul a susținut PDL. S-au făcut mai multe conferințe de presă în sediul liberal-democraților de la Chișinău, cu participarea lui Filat și a europarlamentarilor PDL.

Greșeala strategică

Am văzut că niște băieți care-o fac pe unioniștii la Chișinău, dar care, paradoxal, îl vor pe Plahoniuc premier, jubilau deja că cică după ce ajunge Ponta președinte, Leancă va fi premier la București. Absurdul ajungea până într-acolo încât un geostrateg editorialist spunea că și Băsescu ar urma să devină președinte la Chișinău. Mă rog, sâmbătă seară, se strânge la teasc…

Oricum, deși cam toată lumea a rămas șocată de gestul lui Leancă, unii încercau să explice că, vezi Doamne!, România ne-a ajutat, că gazoductul, că nu știu ce… Foarte corect, România ne-a ajutat și, sper eu, ne va mai ajuta.

Însă asta nu te obligă să mergi la București și să vorbești din numele tău, în calitate de premier, din numele cetățenilor țării pe care o reprezinți și implicit a partidului din care faci parte. Nu era nicio problemă dacă te chema Plahotniuc și făceai asta. Dar tu ești Leancă, prim-vicepreședinte PLDM, membru al PPE.

Cum oare Leancă îl va susține pe Ponta, dacă PLDM-ul, partidul său, cel mai probabil va face campanie pentru Iohannis?

Mai mult chiar, cum se vor uita la acest gest, spre exemplu, Angela Merkel, David Cameron sau Donald Tusk, trei dintre cei mai importanți politicieni la nivel european în acest moment, populari europeni cu toții.

Cum se vor uita colegii săi de partid, președintele partidului? Am văzut reacții extrem de dure pe Facebook, la adresa lui Leancă, din partea mai multor PLDM-iști, șocați și ei de gestul acestuia.

Greșeala morală

Șocați s-au arătat și mai mulți politicieni români, populari europeni și ei, printre care și Viorel Badea. Badea, apropo, unul dintre cei mai importanți susținători ai Moldovei din ultimii ani.

Că tot veni vorba de susținători. Cine oare în Parlamentul European a făcut lobby pentru Moldova în ultimii ani? Nu Stolojan, nu Marinescu, nu Macovei, nu Norica Nicolai, nu Renate Weber? N-am prea auzit PSD-iști să susțină prea mult cauza țării noastre.

De Traian Băsescu și susținerea acestui de când este președinte nici nu cred că mai poate fi vorba. Știm cât de multe a făcut președintele României pentru noi.

Ce e cu toată povestea cu Ponta unionistul

Cred că a observat toată lumea că, foarte brusc, peste noapte chiar, de când a anunțat că va candida la președinție, Ponta s-a transformat în unionist. Dacă-l întrebai acum un an de unire, spunea că nici nu poate fi vorba, că mai mult rău ar face decât bine. Cam exact ce spunea și Leancă pe atunci.

De ce face acum acest lucru? E foarte simplu. Pentru că, speră el, îl va ajuta în lupta pentru președinție. Și aici sigur nu se gândește la cele câteva mii de voturi ale basarabenilor, ci la câteva sute de mii de peste Prut. Ideea unirii peste Prut este agreată de peste 65% din populație. Pe fondul crizei din Ucraina și a amenințărilor din partea Rusiei, subiectul protejării Moldovei de „mâna Moscovei” este extrem de actual la București.

În general, adepții unionismului nu sunt votanți PSD. Iar prin tema principală de campanie „Marea Unire”, prin „Ponta Unionistul”, prin susținerea din partea lui Leancă, există șanse mari ca Ponta să mai rupă ceva de la dreapta, adică exact atât cât îi trebuie pentru a ajunge președinte.

Și aici apare Leancă. Leancă, care a procedat extrem de prost din punct de vedere politic, făcând jocurile în acest fel pentru Ponta.

Și apropo, ce a făcut ieri Leancă, pe fondul ultimelor sale gesturi, crește și mai mult tensiunea din sânul PLDM chiar în prag de campanie.

Și este foarte interesant de vorbit, de ce Leancă a mers într-atât de departe, încât să ajungă să gafeze în asemenea hal. A făcut-o inconștient sau a căzut iar pradă șoaptelor celuia pentru care lasă totul la orice oră din zi și din noapte, ajungând la „Codru” cât ai clipi?

Dar la acest subiect vom reveni…

Alex Cozer

articol preluat de pe http://independent.md/

La Multi Ani Iubit Conducator!

Am inteles ca astazi este ziua Mult Iubitului si Bravului Conducator al Guvernului! Am inteles ca la ora acesta este inconjurat de vreo 70.000 de admiratori! Ii dedic si eu pe acesta cale, videoclipul de mai jos! Cei care nu ati fost pe stadion, sper ca o sa Votati Bine!? Adica NUL!

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Zece lucruri despre lansarea candidaturii lui Victor Ponta

articol preluat de pe http://www.timesnewroman.ro/

ponta lansare stadion 23 august

• Festivităţile de pe National Arena au început cu tradiţionala schimbare a gazonului;

• Majoritatea au mers la stadion cu speranța că e vorba de discursul de retragere al lui Ponta;

• A primit mesaje de susținere de la Kim Jong-un, Raul Castro şi dictatorul Gabonului, Ali Bongo Ondimba;

• Mulți au bătut drumul degeaba, nemaigăsind loc pe stadion: Dragnea a rezervat 3.000.000 de locuri numai pentru teleormăneni;

• Multe emisiuni nu au mai fost difuzate aseară, pentru că toți aplaudacii au fost pe stadion, pentru Ponta;

• Coregrafia a fost deosebită! Mii de PSD-işti tineri au format portretul lui Victor Ponta, dar din cauza a două gropi uriaşe în gazon, arăta ca Mickey Mouse;

• Mulți au venit din inerție, crezând că îşi lansează Nicolae Ceaușescu candidatura pe stadionul 23 August;

• Cu lansarea candidaturii lui Victor Ponta, televiziunea nord-coreeană a înregistrat cea mai mare audiența din acest an, cu mult peste ”Nord-coreeni au talent” sau ”Dansez pentru Kim Jong-un”;

• Cozi interminabile, azi, la casieriile unde aplaudacii primesc banii pentru prestația de ieri de pe stadion;

• Milioane de români spun că îi doare în cur de lansarea candidaturii lui Victor Ponta.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

10647027_10203982922431575_2374730259486916929_n

Autocare, lume împărțită și aliniată pe județe, o doamnă către colega sa: “vreau să îl văd de aproape, că l-am tot văzut la televizor”, un nene organizator strigă: “Carașul, unde e Carașul? Toată lumea într-un singur loc, să fie clar!”…

Lidia Buble și Andrei Șina mulțumesc psd-ului și “simt, iubesc și gândesc la fel”, prim-ministrul Republicii Moldova, Dragnea, Oprescu, copiii îmbrăcați în culorile tricolorului, Radu Bilegan și Marius Bodochi îi transmit mesaje sărbătoritului, în timp ce confetiile sunt lansate în spațiu, împreună cu baloanele care se ridică spre cer și se lipesc de prelată.

Veselie, voie bună, începe campania, ni se spune să ținem minte 3 cuvinte, în spatele lui Ponta pe ecranul gigant se decupează un cal brun care aleargă pe o pajiște verde, în timp ce în difuzoare răsună cântece patriotice.

La ieșire o fetiță în costum național îi oferă premierului un coș cu flori, iar la terasele din zonă nu se vinde alcool până la 10 seara.
Șoferii înjură, se circulă greu în zonă.
#stadionul23augustactualnational – la Stadionul “National Arena”.
foto si text Vlad Petri

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

1555535_10152743907978293_2985959483115336073_n

foto https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10152743907978293&set=p.10152743907978293&type=1&theater

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Lansarea candidaturii lui Ponta: Zeci de mii de oameni au asistat la show fără să audă mai nimic

articol preluat de pe http://www.mediafax.ro/

Evenimentul de lansare a candidaturii premierului Victor Ponta la Preşedinţia României, desfăşurat pe stadionul Arena Naţională, s-a dorit a fi unul grandios, însă a avut o deficienţă majoră: cele câteva zeci de mii de participanţi au asistat la show fără să poată auzi aproape nimic.

Organizatorii lansării lui Ponta au intenţionat să reediteze spectacolul politic din octombrie 2012, desfăşurat de USL tot pe stadionul Naţional Arena şi care s-a întipărit în memoria colectivă ca o manifestare de amploare, de forţă. Marea problemă întâmpinată acum a fost, însă, faptul că cei prezenţi nu au putut auzi discursurile, sonorizarea lăsând de dorit, iar acustica stadionului făcând imposibilă orice intenţie de a recepta ceva.

Problema sunetului nu a fost rezolvată în timpul evenimentului de lansare, acesta desfăşurându-se de la un capăt la altul fără ca cei din tribune sau din peluză să recepţioneze sunetul.

Este foarte posibil ca organizatorii să fie realizat faptul că acustica stadionului nu permite receptarea fidelă a mesajelor vorbite şi au montat, în prealabil, două schele uriaşe pe care au fixat câteva zeci de boxe, acestea fiind îndreptate către peluza opusă scenei. Cu toate acestea, sunetul a lăsat mult de dorit.
Jurnaliştii prezenţi la eveniment, şi care au stat în tribuna unu, au fost nevoiţi să apeleze la transmisia evenimentului de pe site-uri pentru a putea auzi discursurile.

Această problemă a sunetului a persistat cu toate că, în decursul dimineţii, Victor Ponta a venit personal să inspecteze desfăşurarea lucrărilor.Din cauza sunetului, evenimentul a fost “grăbit”oarecum, întrucât, în loc să dureze o oră jumătate, aşa cum a fost anunţat, a durat în jur de o oră. Evenimentul a debutat cu o întârziere de jumătate de oră faţă de ora anunţată, respectiv la 16.30, cu apariţia premierului Victor Ponta, care, alături de soţia sa, Daciana, a urcat pe scenă.

lansarea-oficiala-a-candidaturii-la-pre-edin-ia-romaniei-a-lui-victor-ponta-chiar-de-ziua-sa-de-na-tere-evenimentul-are-loc-la-arena-nationala-din-bucuresti-18493379foto http://jurnalul.ro/

Sloganul lansării lui Ponta – “Mândri că suntem români”

Peluza stadionului din spatele scenei a fost acoperită cu patru mari panouri pe care a fost inscripţionat sloganul “Mândri că suntem români”, dar şi un alt slogan: “Votăm Victor Ponta preşedinte”.Toate cele patru panouri conţineau motive tradiţionale populare româneşti.În faţa acestei tribune, unde acesul participanţilor nu a fost permis, a fost montată scena amplă, acoperită cu mochetă roşie.

psd-800x450foto http://www.stiripesurse.ro/

În spatele scenei, organizatorii au montat un ecran uriaş, pe care glisa sigla alianţei PSD-UNPR-PC, din partea căreia candidează Victor Ponta.Acest ecran uriaş a fost flancat de două porţi, ale căror stâlpi constituiau reprezentări în miniatură ale Coloanei Infinitului, operă de artă reprezentativă pentru cultura şi tradiţia românească.Între stâlpii celor două porţi au fost montate, de asemenea, două ecrane cu mesajul “Votăm Victor Ponta preşedinte”.

Accesul pe stadion a fost permis începând cu ora 14.00. Traficul rutier a fost restricţionat în zonă. Participanţii au putut intra pe stadion în baza unul bilet de intrare care conţinea date despre locul pe care îl vor ocupa şi pe care era inscripţionat textul “Victor Ponta preşedinte”.

Războiul “galeriilor”: “armata roşie” a UNPR vs “albii” de la PC şi ‘pestriţii” de la PSD

Peluza din faţa scenei a fost ocupată integral de reprezentanţii UNPR . Aceasta a reprezentat cea mai animată zonă din stadion, având în vedere că cei de la UNPR erau dotaţi cu mijloacele acustice specifice galeriilor de fotbal – tobe, fluiere, sirene, goarne, vuvuzel – precum şi cu steaguri tricolorii şi roşii. Ei au scandat “Ro-o- mâ-nia!”, “Victorie!”, “Libertate!”, “Victor Ponta preşedinte!”.

Galeria UNPR a ridicat şi trei afişe imense pe care scria “Victor Ponta preşedinte PSD-UNPR-PC”.

Pe de altă parte, reprezentanţii PC, îmbrăcaţi în mare paret cu tricouri albe, au stat grupaţi pe gazon, în partea dreaptă a scenei. Ei au fluturat steaguri mari de culoare verde, cu imaginea lui Popescu Piedone imprimată, pe care scria mesajul “Victor Ponta preşedinte”.

Înaintea evenimentului, participanţii au fost antrenaţi cu hituri româneşti la modă, dar şi internaţionale, care răsunau din boxe.

Lansarea a debutat cu melodia “Noi simţim la fel”

Evenimentul de lansare a debutat cu un mic concert, susţinut de Lidia Buble, care a interpretat melodia “Noi simţim la fel”.

În timp ce interpreta fredona pe scenă refrenul “simţim la fel/gândim la fel”, primarul Radu Mazăre şi-a făcut apariţia pe stadion, îmbrăcat în verde şi purtând o şapcă roşie pe cap. El a fost însoţit de câteva zeci de tinere îmbrăcate similar. Alături de tinere, Mazăre a dat un tur de gazon, salutându-i pe cei prezenţi.

61572601foto http://stirileprotv.ro/

După melodia “Noi simţim la fel”, pe ecranul din spatele scenei au început ruleze câteva vox-uri cu oameni care spuneau de ce îl vor vota pe Victor Ponta.

Ponta, purtând un costum negru şi o cravată bleu, şi-a făcut intrarea pe imnul PSD, care avea înserări din “Hora Unirii”.

După imnul PSD a fost intonat imnul naţional, care a fost interpretat de Maria Jinga şi Vlad Chiriţă.

Dragnea: Ţineţi minte trei cuvinte: Victor Ponta preşedinte

Preşedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, este cel care a vorbit în deschiderea lansării. Acesta a fost momentul în care cei prezenţi au realizat că sonorul pentru discursuri nu eset unul în regulă.
“Suntem mulţi pentru că suntem buni, dar suntem buni pentru că suntem uniţi. Sper din tot sufletulca pe 16 decembrie, după ce numărm toate vorurile, să putem spune cele trei cuvinte: Victor Ponta preşedinte”, a spus Dragnea, el fiind întrerupt în repetate rânduri de galeria UNPR.

După discursul lui Dragnea au urmat o serie de mesaje video de la preşedintele Parlamentului European, Martin Schultz şi de la mai mulţi premieri europeni.

Al doilea discurs a fost cel al fostul premier bulgar Serghei Stanişev, preşedintele PES, care a vorbit în română. “E timpul să-l alegeţi pe Victor Ponta noul preşedinte. România are nevoie de această victorie, Europa are nevoie de această victorie”, a spus Stanişev.

Discursul său a fost urmat de alte mesaje de susţinere redate pe ecrane din partea unor politicieni, oameni de sport, academicieni, artişti, printre care Irinel Popescu, Helmuth Duckadam, Marian Simion, Sorin Ilfoveanu.

Leancă, singurul care i-a urat public lui Ponta “La mulţi ani!”

După acest calup de video-uri a ţinut un discurs şi premierul Moldovei, Iurie Leancă, singurul de altfel care l-a felicit public pe Ponta de ziua sa şi i-a urat public “La mulţi ani!”.

“La mulţi ani! Cel mai frumos cadou pe care îl putem oferi eu şi cetăţenii Republici Moldova e recunoştinţa pentru tot ce aţi făcut pentru ţara mea”, a spus Leancă.

10268722_688438451244636_610700603161523342_n

A urmat un alt calup de mesaje video de susţinere, printre cei care au vorbit numărându-se şi actorul Radu Beligan. “Ţara are nevoie de un preşedinte tânăr, energic. Cred în tineri, sunt capitalul nostru cel mai de preţ. Trebuie să ne folosim de accest capital”, a spus Beligan.

Oprescu: Ne trebuie un preşedinte bun, cu mult bun simţ, neconflictual, educat

Ulterior, a luat cuvântul primarul Capitalei, Sorin Oprescu.
El i-a transmis lui Ponta să nu uite ca atunci când va ajunge în palatul celor care cârmuiesc să fie mereu de partea celor cârmuiţi. “Dragă Victore, să nu uiţi, când vei ajunge conducătorul acestei ţări, când vei depune jurământul, călăuza şi principiu să-ţi fie, în palatul celor care cârmuiesc, să fii mereu de partea celor cârmuiţi”, i-a spus Oprescu lui Ponta.

Oprescu a mai spus că România are nevoie de un alt fel de preşedinte, respectiv un preşedinte care să-şi iubească ţara, poporul, un preşedinte care să aibă echilibru şi înţelepciune.

După discursul lui Oprescu a urmat pe ecrane un film în care se spunea că Traian Băsescu a tăia salariile pşi pensiile şi în care erau prezentate imagini din Piaţa Universităţii, de la protestele faţă de şeful statului.

Tot în acest film au apărut imagini cu Iohannis decorat de Băsescu, imagini de la mitingul USL din 2012, dar şi imagini în care Ponta apare la fabrici, uzine, dar şi cu un stareţ.

Ponta a ţinut un discurs pragmatic, punctat

După acest film şi-a început discursul şi Victor Ponta. Vizibil emoţionat, Ponta le-a spus participanţilor că la cei 42 de ani ai săi, după ce a devenit preşedintele PSD la 37 de ani şi premier la 39 de ani, se simte pregătit să devină preşedintele românilor.

Ponta a atins şi registrul naţionalist şi religios şi a spus şi că este strănepotul unui român din Ardeal în 1917 a cerut cetăţenie şi a luptat alături de români pentru Marea Unire, precum şi nepotul unui preot care l-a învăţat că e important să crezi în Dumnezeu.

10653470_808133682541316_396901973985026605_n

El şi-a încheoat discursul într-o notă naţionalistă, cu un citat dintr-un cântec al lui Tudor Gheorghe: “Aici este ţara mea şi neamul meu cel românesc/ Aici eu să mor aş vrea, aici vreau eu să trăiesc”.

După discursul său au fost aruncate în aer confetti alb-rosii, precum şi baloane alb-roşii.

Participanţii, însă, părăseau de mult stadionul.

 

Ponta:”România va participa strategic şi operaţional la coaliţia împotriva Statului Islamic”

Premierul Victor Ponta a anunţat, azi, că România sprijină coaliţia internaţională împotriva grupării Statul Islamic şi va lua parte la ceea ce este decis strategic şi operaţional în cadrul acestei coaliţii, potrivit surselor din presă.
    

 “Din toate discuţiile cu toate instituţiile statului, pot să afirm deja public sprijinul României pentru coaliţia internaţională care se formează în vederea combaterii organizaţiilor teroriste, Statul Islamic, este vorba despre Siria şi Irak. Este vorba despre un efort internaţional, la care România, aşa cum a făcut întotdeauna în ultimii ani, va participa cu ceea ce se decide din punct de vedere strategic şi operaţional”, a spus Ponta la începutul şedinţei de guvern.
    

 Ponta a adăugat că, la fel cum România a avut o poziţie foarte clară legată de agresiunea Federaţiei Ruse în Ucraina, la fel are o poziţie foarte clară, dar şi implicare în ceea ce înseamnă un efort internaţional de combatere a unei organizaţii clar teroriste.
    

 Premierul a precizat că ministrul de Externe şi cel al Apărării au transmis poziţia României partenerilor din comunitatea transatlantică şi internaţională.
     

Statele Unite au anunţat că peste 40 de ţări vor participa, într-un fel sau altul, la coaliţia împotriva jihadiştilor din cadrul grupării Statul Islamic (SI), iar Forţele americane au efectuat pentru prima oară un atac aerian asupra unui obiectiv al jihadiştilor în apropiere de Bagdad. 

foto botosaninecenzurat.ro

articol preluat de pe http://www.bursa.ro/

Rusia reacţionează dur după afirmaţiile lui Ponta privind unirea României cu Republica Moldova

Ministerul rus de Externe consideră “iresponsabile” şi “inacceptabile” declaraţiile premierului Victor Ponta privind eventualitatea unirii Republicii Moldova cu România, cerând o reacţie din partea Uniunii Europene, conform unui comunicat oficial citat de site-ul agenţiei Itar-Tass.

“Rusia este preocupată de afirmaţiile premierului Victor Ponta privind viitorul Republicii Moldova, făcute la o întâlnire cu activişti ai Partidului Social-Democrat, la Alba Iulia”, anunţă Ministerul rus de Externe.

“După cum reiese din apelurile clare făcute de candidatul în scrutinul prezidenţial din Romania, în sensul realizării «celei de-a doua mari uniri» până în 2018, unele cercuri politice de la Bucureşti continuă să elaboreze planuri de anexare a unui stat vecin suveran. Rusia consideră iresponsabile şi inacceptabile declaraţii de acest fel făcute din afară, în contextul campaniei electorale din Republica Moldova”, precizează diplomaţia de la Moscova.

“Aşteptăm ca autorităţile de la Chişinău să analizeze în mod adecvat aceste declaraţii.
Sperăm, de asemenea, că va exista o reacţie corespunzătoare din partea Bruxellesului şi a capitalelor statelor europene”, încheie Ministerul rus de Externe.

Premierul Victor Ponta a declarat, la 12 septembrie a.c., în discursul rostit în cadrul Congresului PSD, reunit la Alba Iulia, că angajamentul său şi apelul adresat românilor este acela de a face împreună, pentru a doua oară, marea unire a României.

“Vreau să ne asumăm cu toţii un angajament: în 1918, aici, la Alba Iulia, după ce sute de mii români şi-au dat viaţa în primul Război Mondial, am obţinut cel mai important obiectiv naţional: Marea Unire.

Vreau şi vă rog să fiţi alături de mine pentru ca, la o sută de ani, să fim acea ţară mândră, puternică, respectată, pe care strămoşii noştri aflaţi aici în urmă cu 96 de ani şi-au dorit-o.

Acesta e angajamentul meu, acesta e apelul meu către toţi românii, să facem împreună a doua oară Marea Unire a României”, a afirmat Victor Ponta.

Agentia org
articol preluat de pe https://www.facebook.com/pages/CER-SI-PAMANT-ROMANESC

Ponta: Nu stiu daca mai e vreun copil, chiar si de clasa I, care sa nu aiba telefon cu Internet

Premierul Victor Ponta a vorbit, luni, despre problema manualelor tiparite si digitale pentru clasa I si clasa a II-a, care nu vor fi din 15 septembrie pe bancile elevilor, din cauza unor contestatii depuse de edituri.

“Noi am luat decizia de a veni in secolul XXI cu manualele, de a trece la digitalizare (…) O astfel de reforma deranjeaza multe interese, unii o sa piarda bani si au contestat reforma. Au sprijinitori in politica si in mass-media, ca cine are bani are si sprijinitori de cumparat.

Nu stiu daca mai e vreun copil, chiar si de clasa I, care sa nu stie sa umble pe computer, sa nu aiba telefon cu Internet. Nu putem ramane cu manuale vechi din cauza celor care au bani sa cumpere politicieni. Imi pare rau ca au blocat clasa I, dar scoala romaneasca are nevoie de o reforma”, a declarat Victor Ponta.

Ponta, despre manuale: Daca exista greseli din partea ministerului voi lua masuri

Prim-ministrul a participat, luni dimineata, la deschiderea anului scolar de la Colegiul “Tudor Vladimirescu” din Targu Jiu, unde a comentat, de asemenea, scandalul manualelor scolare.

“Trebuie sa avem manuale noi, digitale, dupa mai bine de zece ani, astfel incat rezultatele pe care le aveti la scoala sa poata dupa aceea sa va foloseasca in viata profesionala. Sunt lucruri pe care trebuie sa le facem, lucruri pe care le putem face doar impreuna, profesori, parinti, autoritati locale, Guvern”, a explicat Ponta.

Ce se va intampla daca nu se rezolva problema manualelor scolare

Peste trei milioane de elevi si prescolari au inceput scoala pe 15 septembrie, insa fara manualele digitale promise de Guvern. Elevii nu au de pe ce invata, pentru ca rezultatele licitatiei pentru realizarea manualelor au fost contestate de mai multe edituri.

Pana la solutionarea contestatiiilor, elevii de clasa I vor invata de pe fise, in vreme ce scolarii din clasa a II-a vor folosi manualele vechi, chiar daca acestea nu sunt in conformitate cu noua programa.
articol preluat de pe http://m.ziare.com

Nevazisimaia Gazeta despre competiția de la București pentru realizarea Unirii

Publicația rusească Nevazisimaia Gazeta (NG) notează că premierul de la București Victor Ponta a declarat că din 2018 Republica Moldova va înceta să existe ca stat independent și va deveni parte a României.

,,Ponta speră să câștige alegerile prezidențiale din decembrie și ca șef de stat să conducă procesul de aderare a Republicii Moldova la România”, scrie NG în ediția de marți, cu referire la o serie de declarații ale unui fost comunist de la Chișinău, Victor Stepaniuc.

În același timp, președintele României, Traian Băsescu, concurează cu Victor Ponta pentru obținerea laurilor după procesul Unificării. Potrivit lui Stepaniuc, citat de NG, Traian Basescu va obține cetățenia Republicii Moldova, va ajunge la conducerea acestui stat și îl va alipi la România. Stepaniuc consideră că Băsescu va deveni cetățean moldovean ușor pentru că este necesar doar să cunoști istoria și limba Republicii Moldova și să juri credință statului. ,,Băsescu are autoritate în Republica Moldova printre acei cetățeni care se consideră români și care sunt în favoarea unirii cu România”, a conchis Stepaniuc.

InfoPrut amintește că rezultatele unui sondaj de opinie efectuat de Centrul Român de Studii și Strategii în România în 2012, peste 87% dintre respondenți s-au declarat în favoarea unirii cu Republica Moldova. Totodată, potrivit rezultatelor unui studiu realizat în luna februarie a acestui an în Republica Moldova, de aceeași instituție, 52% dintre cetățeni sunt în favoarea unirii cu România, iar 54% dintre cei intervievaţi au declarat că Unirea este realizabilă, față de 32% care consideră că acest act nu ar putea avea loc.
articol preluat de pe http://www.infoprut.ro