Romania invinge Irlanda de Nord si termina anul pe primul loc in preliminarii

Romania-invinge-Irlanda-de-Nord-si-termina-anul-pe-primul-loc-in-preliminarii

Echipa nationala a Romaniei a castigat meciul cu Irlanda de Nord, scor 2-0, in grupa F a preliminariilor pentru calificarea la Campionatul European din 2016, dupa o dubla a fundasului stelist Paul Papp.

Ultimul meci oficial al nationalei din acest an a adus pe National Arena surpriza grupei. Irlanda de Nord, liderul grupei F inaintea acestui meci, a adoptat aceeasi tactica defensiva, bazata pe o organizare riguroasa, in timp ce tricolorii “Generalului” Iordanescu au mizat pe apetitul ofensiv al lui Lucian Sanmartean.

Consistenta aratata pe contraatac de nord-irlandezi era sa ne coste in minutul 17, cand McGinn a primit excelent in careu, dar sutul sau s-a dus putin pe langa poarta.

Un minut mai tarziu a venit si replica tricolorilor, numai ca reluarea din sapte metri a lui Chipciu s-a dus in transversala si, chiar daca mingea i-a revenit stelistului, acesta nu a putut inscrie nici la a doua incercare.

Totusi, cea mai mare sansa din prima parte avea sa vina in minutul 32, cand Sanmartean a facut o cursa de 40 de metri, a pasat ideal in fata portii, dar Stancu a dat pe langa minge incredibil.

Finalul primei reprize i-a gasit mai periculosi tot pe nord-irlandezi, care au avut o sansa buna de a marca prin Lafferty, insa Tatarusanu a fost atent.

De asemenea, nord-irlandezii au avut un penalti neacordat dupa o interventie a lui Razvan Rat.

La pauza, Iordanescu l-a scos de pe teren pe Bogdan Stancu si l-a trimis in joc pe Claudiu Keseru, iar acesta o oferit imediat o pasa excelenta spre Rat, care a sutat insa in portar in minutul 52 dintr-o pozitie ideala.

Zece minute mai tarziu, Sanmartean a fost faultat in careu, dar arbitrul Erikssen nu ne-a acordat un penalti clar.

Chiar si asa, deschiderea scorului s-a produs in minutul 74, cand Paul Papp, gasit excelent de Razvan Rat, a sutat cu sete cu piciorul stang pentru primul gol al partidei.

A fost seara fundasului Stelei, care a mai punctat cinci minute mai tarziu, de data aceasta cu o lovitura de cap dintr-o centrare perfecta a lui Sanmartean.

In urma rezultatelor inregistrate vineri seara, nationala Romaniei urca pe primul loc in grupa F, cu 10 puncte, si este urmata de Irlanda de Nord (9), Ungaria (7), Finlanda (4), Feroe (3) si Grecia (1).

Urmatorul meci din preliminarii pe care Romania il va disputa va avea loc pe 29 martie, de la ora 19:00, cu Feroe, pe National Arena.