Coreea de Nord își dorește reunificarea cu Coreea de Sud
Coreea de Nord a afirmat că reunificarea cu Coreea de Sud este principalul său obiectiv şi a propus ca ea să se realizeze după principiul „o ţară, două sisteme”, relatează duminică agenţia DPA.
Într-un discurs rostit de la tribuna Adunării Generale a ONU, ministrul de externe nord-coreean, Ri Su Yong, a calificat reunificarea celor Corei
