Memorandum de un milion de euro, semnat între Republica Moldova și România
Republica Moldova și România au semnat Memorandumul de înţelegere privind reabilitarea Muzeului Național de Artă al Moldovei, act prin care statul român se angajează să doneze un milion de euro pentru finisarea lucrărilor de reconstrucție a instituției.
Memorandumul a fost semnat de către Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al României în Republica Moldova, Marius Lazurcă, și
