Lotul ziariştilor fascişti (1945) – între justiția postbelică și epurarea presei românești
30 mai 2026
Lotul ziariștilor fasciști reprezintă unul dintre cele mai controversate procese desfășurate în România imediat după încheierea celui de-Al Doilea Război Mondial. Judecați în fața Tribunalului Poporului în primăvara anului 1945, mai mulți dintre cei mai cunoscuți ziariști și publiciști ai perioadei interbelice au fost acuzați că au sprijinit prin activitatea lor
